Tanzania - ZANZIBAR 2015

Translation

Strona główna

travel gallery

news and events

ZANZIBAR, hotel "Kiwengwa Beach Resort"
(4 - 15 marca 2015)

Zanzibar (zwana także jako Unguja) to wyspa na Oceanie Indyjskim. Jest największą wyspą Archipelagu Zanzibar.
Należy w całości do Tanzanii i wchodzi w skład jej autonomicznej części, Zanzibaru. Powierzchnia wyspy wynosi 1658 km2, co czyni ją największą wyspą tanzańską. Największym miastem na wyspie jest Zanzibar.

W X wieku wyspa została skolonizowana przez Arabów oraz Persów i odgrywała rolę arabskiej bazy handlowej w kontaktach
z wybrzeżem afrykańskim.
Władzę nad wyspą i innymi przybrzeżnymi terytoriami afrykańsko-azjatyckich wybrzeży Oceanu Indyjskiego sprawowało arabsko-persko-afrykańskie państwo Kilwa.
Od przełomu wieków XIV i XV należała do Portugalii.
Pod koniec XVII wieku wyspa stała się częścią sułtanatu Omanu. W latach 30. XIX wieku sułtan Omanu przeniósł z Maskatu na Zanzibar swoją główną siedzibę.
W 1856 po śmierci sułtana Said ibn-Sultana doszło do wojny
o sukcesję pomiędzy jego synami, w wyniku której 6 kwietnia 1861 utworzono odrębny Sułtanat Zanzibaru.
W 1886 Wielka Brytania przejęła kontrolę nad Zanzibarem, ale formalnie dalej panowali miejscowi sułtanowie, co stanowiło swoistą dwuwładzę.
W celu zaspokojenia niemieckich roszczeń do wyspy (Cesarstwo Niemieckie opanowało w tym czasie Tanganikę), Zjednoczone Królestwo oddało Niemcom w 1890 roku wyspę Helgoland na Morzu Północnym oraz region Caprivi.
Od 1890 roku władztwo brytyjskie zostało usankcjonowane przez powołanie protektoratu, w którym sułtan zachował jedynie stanowisko ceremonialne. Zniesiono wówczas na wyspie niewolnictwo.
10 grudnia 1963 roku Zanzibar wraz z iwyspą Pembą uzyskał niepodległość.
12 stycznia 1964 roku wybuchła rewolucja, w wyniku której obalono sułtana i proklamowano Republikę Zanzibaru i Pemby.
26 kwietnia 1964 roku państwo to utworzyło wraz z Tanganiką nowe państwo - Zjednoczoną Republikę Tanzanii.
Na wyspie istnieją liczne plantacje goździkowca i palmy kokosowej, które są głównymi towarami eksportowanymi. Poza tym z Zanzibaru eksportuje się również przyprawy, wodorosty oraz rafię. Dobrze rozwinięte jest rybołówstwo.
Ważną rolę w gospodarce Zanzibaru odgrywa turystyka.

Wczasy pobytowe na Zanzibarze były zorganizowane przez biuro podróży ITAKA.
Przeloty czarterowe odbyły się samolotem typu Boeing 787 Dreamliner PLL LOT.
Start miał miejsce z lotniska Chopina w Warszawie w środę.
Przeloty:
* Warszawa - Zanzibar, start 11.35, przylot 18.30 (17.30 według czasu polskiego)
* Zanzibar - Warszawa, start 0.30, przylot 7.10 (6.10 według czasu polskiego).

Rezydent z Biura Podróży Itaka
- Pan Artur Sienkiewicz.
Ocena: O.K.

Biuro Podróży Itaka
Globalnie - zgodnie z ofertą.

Wniosek
:
Ocena pobytu: plus 5.
Ocena hotelu i miejsca: 6,0.

Miejsce pobytu - hotel "Kiwengwa Beach Resort"
Hotel "Kiwengwa Beach Resort " jest położony blisko plaży
z delikatnym, jasnym piaskiem, obramowanej palmami kokosowymi. Kompleks domków zbudowanych w afrykańskim stylu, w zadbanym tropikalnym ogrodzie tworzy kameralną atmosferę i zapewnia prywatność. W ogród wkomponowano ładny basen, z którego można podziwiać widok na ocean. Hotel znany jest z dobrej kuchni.
Położenie: około 1 km od miejscowości Kiwengwa i około 50 km od portu lotniczego na Zanzibarze.
Plaża: Kiwengwa Beach, hotelowa, biały delikatny piasek, łagodne zejście do morza, około 100 m od recepcji, przejście przez hotelowy ogród, bezpłatne parasole, leżaki, materace i ręczniki.
Hotel jest czterogwiazdkowy, zbudowany w stylu afrykańskim, 104 pokoje, 4 piętrowe budynki i 10 parterowych bungalowów, przestronne lobby, całodobowa recepcja, restauracja główna - dania w formie bufetu, kuchnia międzynarodowa, dostępne foteliki dla dzieci, restauracja a la carte przy plaży - owoce morza (dodatkowo płatna, wymagana wcześniejsza rezerwacja), bar Simba w lobby, bar Jambo przy basenie; sejf bezpłatny
w recepcji, taras z widokiem na ogród; za opłatą - internet bezprzewodowy (5 euro na dobę; 20 euro na 7 dni); brak możliwości wymiany walut i płatności kartami kredytowymi.
Pokoje: standardowe: 2-osobowe (możliwość jednej dostawki), około 30 m2, zadbane, urządzone w afrykańskim stylu, indywidualnie sterowana klimatyzacja, łazienka (prysznic, wc, bidet; suszarka), moskitiera, lodówka (bezpłatnie butelka wody na powitanie); bezpłatne łóżeczko dla dziecka do 2 lat na zamówienie przed przyjazdem; balkon lub taras (stolik i krzesełka), widok na ogród; widok ma morze za dopłatą.
Sport i rozrywka: basen, słodka woda, około 200 m2, głębokość od 0,7 do 2,2 m, wydzielona część dla dzieci, przy basenie bezpłatne leżaki, materace i ręczniki; kort tenisowy
z wypożyczalnią sprzętu, siatkówka plażowa, siłownia, animacje sportowo - rekreacyjne; za opłatą - sporty wodne na plaży oraz centrum nurkowe.

Koszt pobytu (jedna osoba):
5799 zŁ (1 euro = 4,17 zł, 1 dolar = 3,74 zł) plus wiza wjazdowa do Tanzanii 50 dolarów.

Wyżywienie
Soft All Inclusive: śniadanie (7.30-10.00), obiad (13.00-15.00), kolacja (19.30-21.30) w formie bufetu w restauracji głównej, późne śniadanie kontynentalne w barze w lobby (10.00-11.00); przekąski w barze w lobby (17.00-18.00); napoje bezalkoholowe (10.00-23.00); napoje serwowane w szklankach.

Wycieczki fakultatywne:
- Stone Town (City Tour) i Spice Tour (plantacja przypraw), koszt: 70 $,
- Rezerwat Jozani Forest i Wyspa Skazańców (Prison Island), koszt: 85 $.

Stone Town (City Tour) i Spice Tour (plantacja przypraw)

Stone Town (Suahili - Mji Mkongwe, Kamienne miasto) to stara część miasta Zanzibar, stolica Zanzibaru w Tanzanii.
Miasto znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Zabudowa miasta, które jest mieszanką kultury arabskiej, indyjskiej, europejskiej i afrykańskiej, charakteryzuje się wąskimi uliczkami, w których nie mieszczą się samochody.
Transport odbywa się pieszo oraz na rowerach lub motocyklach.
W przeszłości miasto było centrum wschodnioafrykańskiego handlu niewolnikami między Azją i Afryką.
5 września 1946 roku w miejskim szpitalu w Stone Town przyszedł na świat Farrokh Bulsara, wokalista grupy Queen znany jako Freddie Mercury, brytyjski muzyk, wokalista rockowy i autor tekstów, frontman brytyjskiej grupy Queen.

Spice Tour to wycieczka do jednej z największych farm rządowych na Zanzibarze, gdzie uprawia się goździki, wanilię, orzechy kokosowe, kardamon, imbir, kurkumę, gałkę muszkatałową, zioła, ozdobne rośliny oraz tropikalne owoce.

Rezerwat Jozani Forest i Wyspa Skazańców (Prison Island)

Rezerwat przyrody Jozani Forest znajduje się około 35 km na południowy wschód od miasta Zanzibar. Stanowi on część Parku Narodowego Jozani Chwaka Bay i jest jednym z ostatnich pozostałych naturalnych lasów deszczowych w Afryce Wschodniej.
Można tu zobaczyć aż 40 gatunków ptaków i 50 gatunków motyli, a także wiele tropikalnych drzew, takich jak potężne baobaby, fikusy oraz namorzyny.
Atrakcją rezerwatu są baraszkujące wśród gałęzi drzew małpki Red Colobus, występujące jedynie na Zanzibarze.
W rezerwacie żyją również małpy błękitne (Blue Monkeys), które czasami można zauważyć wysoko w koronie drzew.

Prison Island (Wyspa Skazańców), Changuu Island, to niewielka wyspa, oddalona 5,6 km na północny-zachód od Stone Town na Zanzibarze.
Ma 800 m długości i 230 m szerokości.
Wyspa Skazańców miała być przeznaczona dla zbuntowanych niewolników w 1860 roku.
Brytyjski premier Zanzibaru, Lloyd Mathews, zakupił tę wyspę
w 1893 roku i w 1894 roku wybudował kompleks więzienny.
Nigdy jednak na wyspie nie osadzono więźniów, a stała się ona jedynie miejscem kwarantanny dla tych, którzy zachorowali na żółtą febrę.
W 1919 roku brytyjski gubernator Seszeli wysłał na Wyspę Skazańców w prezencie cztery żółwie Giant z wyspy Aldabra.
Żółwie szybko zaaklimatyzowały się i zaczęły się rozmnażać.
W 1955 roku było ich około 200 sztuk.
Jednak z powodu kradzieży i kłusownictwa, żółwi zaczęło wyraźnie ubywać.
W 1988 roku było ich około 100, w 1990 - 50 sztuk, a w 1996 roku - tylko 7 sztuk.
Dzięki inicjatywie rządu Zanzibaru oraz Światowego Towarzystwa Ochrony Zwierząt w 1996 roku zaczęto na wyspę sprowadzać żółwie tego samego gatunku, ale różnej wielkości i o różnym wieku.
Aktualnie żółwi jest około 150 sztuk i są wspaniałą atrakcją turystyczną.
Najstarszy z żółwi ma 191 lat.

Ciekawostki dotyczące Zanzibaru

* 5 września 1946 roku w szpitalu rządowym w Stone Town
w Zanzibarze urodził się Freddie Mercury, muzyk, wokalista rockowy i autor tekstów, frontman brytyjskiej grupy Queen.
Zanzibar był wtedy kolonią brytyjską, a Freddie Mercury urodził się jako Farrokh Bulsara.
Jego rodzice to brytyjski urzędnik Bomi oraz Jer Bulsara, którzy byli Parsami z Gudźaratu, czyli wyznawcami zaratusztrianizmu.
W wieku 5 lat Farrokh Bulsara zaczął uczęszczać do szkoły prowadzonej przez brytyjskie zakonnice. Następnie został wysłany do dużej brytyjskiej szkoły z internatem w Panchgani (około 200 km na południowy wschód od Bombaju) w Indiach, gdzie zaczęto nazywać go Freddie.
Przyszły wokalista wykazywał talent muzyczny i dzięki swojej ciotce zaczął uczyć się gry na fortepianie. Następnie zaczął grać w swoim pierwszym rock and rollowym zespole "The Hectics", który oprócz niego współtworzyli Derrick Branche, Bruce Murray, Farang Irani oraz Victory Rana.
W Indiach mieszkał także ze swoją ciotką i babką i uczęszczał do Cathedral and John Connon School oraz St. Mary’s High School
w Bombaju.
W 1963 roku wrócił na Zanzibar, by kontynuować naukę w szkole przy klasztorze Św. Józefa.
W 1964, w wieku 18 lat, ze względu na wojnę domową na Zanzibarze, wraz z rodzicami i młodszą siostrą Kashmirą, wyjechał do Anglii i zamieszkał w Feltham, w Hounslow – mieście aglomeracji zachodniego Londynu...

* Na Zanzibarze urodziła się księżniczka Salme, późniejsza Emily Ruete, która w latach 1914 - 1920 mieszkała w Bydgoszczy przy ówczesnej Bülowstrasse, obecnie Mickiewicza 17.
Księżniczka Salme urodziła się na dworze sułtana Zanzibaru
30 sierpnia 1844 roku.
Mając 15 lat wzięła nieudany udział w polityce dworskiej, mającej na celu usadowienie jej brata na tronie. W wyniku porażki została odsunięta od życia dworskiego.
W 1866 roku przeniosła się ze stolicy do Stone Town.
Tam prowadziła życie towarzyskie, spotykając się z cudzoziemcami. Pewnego dnia poznała Heinricha Ruete.
W lipcu 1866 roku była z nim w ciąży i podjęła decyzję o emigracji. Wyjście na jaw, że jest w ciąży mogło spowodować perturbacje polityczno-handlowe i z jednej strony osłabić pozycję sułtanatu,
a z drugiej pogorszyć żywotne kontakty handlowe Zanzibaru
z Niemcami.
Opuściła Zanzibar na pokładzie brytyjskiego statku i udała się do Adenu w Jemenie, gdzie 30 maja 1867 roku wzięła ślub
z Heinrichem i odtąd bardziej znana będzie jako Emily Ruete.
Jej pierworodny syn wcześnie zmarł, ale małżeństwo doczekało się trójki dzieci. Były to dwie córki - Rosalia i Antonina oraz syn Rudolf.
W 1870 roku zginął jej mąż.
Aby mieć środki do życia Emily napisała książkę ,,Pamiętniki arabskiej księżniczki z Zanzibaru”, która została wydana
w Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii.

W tym okresie były podejmowane próby, aby wpleść ją
w politykę międzynarodową.
Z jednej strony Niemcy Bismarcka marzyły o usadowieniu jej syna na tronie Zanzibaru, co pozwoliłoby im objąć sułtanat
w protektorat, a z drugiej Anglicy mieli jej zapłacić dużą sumę za pozostanie neutralną.
W latach 1885 i 1888 odwiedziła swoją ojczyznę.
Jednak Zanzibar stopniowo popadał w ruinę i Emily już nigdy więcej do niego nie przyjechała.
W 1892 roku, wraz z córką osiedliła się na następne w Bejrucie, który wówczas znajdował się pod panowaniem tureckim.
W 1897 roku odwiedziła Berlin. Dzięki temu jej córki niedługo potem wyszły zamąż. Rosalie poślubiła kapitana Troemera,
a Antonina Eugena Brandeisa, który w roku 1899 został gubernatorem Wysp Marshalla na Oceanie Spokojnym.
Wiosną 1914 roku przeniosła się z Bejrutu do Bydgoszczy, gdzie przy ówczesnej Bülowstrasse 17 mieszkała jej córka Rosalia wraz
z mężem, wówczas już generałem Troemerem, późniejszym dowódcą brygady na froncie wschodnim podczas I wojny światowej.
W Bydgoszczy mieszkała około 6 lat.
Po wojnie, około 1920 roku, Emily Ruete przeniosła się
z Bydgoszczy do uniwersyteckiej Jeny wraz z emerytowanym wówczas generałem Troemerem i swoją córką.
Ze względu na szalejąca inflację, księżniczka próbowała anonimowo sprzedać swoje pewne ruchomości...
Zmarła 29 lutego 1924 roku na obustronne zapalenie płuc.
Zgodnie z jej wolą została skremowana, a prochy złożono
w grobie męża na cmentarzu Ohlsdorf w Hamburgu.
Wraz z nią pochowano mały woreczek z piaskiem z plaży na Zanzibarze…

* Od lutego do marca 1891 roku na Zanzibarze przebywał Henryk Sienkiewicz.
Był to pobyt przypadkowy podczas podróży po Afryce, dzięki której zostały napisane "Listy z Afryki".
Zachowały się również listy Henryka Sienkiewicza z Zanzibaru:
- list do Kazimierza i Wandy z Mineyków Szetkiewiczów, gdzie pisał o osadzeniu statku na mieliźnie, o pierwszych wrażeniach
z Zanzibaru, o pobycie w Hotelu De la Porte, o pogodzie,
o gościnności zanzibarskich Europejczyków, o tęsknocie za dziećmi, o bracie Oskarze, o wizycie u Evana Smitha i u sułtana Zanzibaru;
- list do do Mścisława Godlewskiego o hotelu „De la Poste”
w Zanzibarze, o wyspie Zanzibar i o efektach listów polecających;
- list do Jadwigi Janczewskiej o dalszych planach podróży po Afryce, o życzliwym podejmowaniu jego osoby, o składanych wizytach, o zwiedzanych miejscach, o spotkanych osobach,
o spuchniętej nodze, o powrocie do Europy i o wizycie u sułtana;
- list do Henryka Hektora Siemiradzkiego o swoim zdrowiu,
o okazywanej mu życzliwości, o audiencji u sułtana, o klimacie Zanzibaru i o przygotowaniach do wyprawy w głąb Afryki;
- list do do Kazimierza i Wandy z Mineyków Szetkiewiczów
o oczekiwaniu na brata Oskara, o afrykańskich temperaturach,
o zwiedzaniu wyspy Zanzibar, o śniadaniu, o roślinności, o wizycie u bogatego Araba, o ubocznych skutkach działania klimatu afrykańskiego, o spotkanych osobach, o wizycie Sevy Hadżiego,
o warunkach pobytu w Bagamoyo i podróży w głąb lądu oraz
o zanzibarskich psach;
- list do Mścisława Godlewskiego o wyprawie afrykańskiej
i przygotowaniach do wyprawy w głąb lądu, o swoim zdrowiu,
o okazywanej mu życzliwości i o audiencji u sułtana;
- drugi list do Mścisława Godlewskiego o swojej febrze, o podróży w głąb Afryki i o planach powrotu do Europy.

* Książki o Zanzibarze w języku polskim:
- Dorota Katende "Dom na Zanzibarze",
- Małgorzata Szejnert "Dom żółwia. Zanzibar",
- Beata Pawlikowska "Blondynka na Zanzibarze"
- Anna Nieckula - Roberts "Zapiski z Afryki, Kenia –Tanzania – Zanzibar".

* Grzegorz Turnau i Sebastian Karpiel-Bułecka zaśpiewali piosenkę pt. "Na plażach Zanzibaru", tekst - Leszek A. Moczulski, muzyka - Jan Kanty Pawluśkiewicz.
Słowa piosenki:
"Europy wiemy jaki powab,
człowiek jeśli chce coś więcej to jest Nomad.
Bo tak mu się podoba własna dusza,
ale także lecz z umiarem własna soma.
Trzeba uciec, albo to wybadać,
aby można opowiadać, sens ukazać.
Lepiej tego wcale nie odkładać,
raczej biegu pomysłowi temu nadać.
Bo na plażach Zanzibaru, kiedy nadmiar wód,
taki nadmiar wód obszaru dla chwil paru.
Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru,
ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru.
Zakopane, czy też może Kraków,
świat jest pełen tajemniczych, dziwnych znaków.
Bardzo dużo cnego w nim przykładu -
dużo ładu i pouczeń i dyktatu.
Trzeba uciec, albo to wybadać,
aby potem opowiadać, szyku zadać.
Europy wiemy jaki powab,
ale czemu nie ma dobry być i Nomad?
Bo na plażach Zanzibaru, kiedy nadmiar wód,
taki nadmiar wód obszaru dla chwil paru.
Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru,
ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru.
Bo na plażach Zanzibaru, kiedy nadmiar wód,
taki nadmiar wód obszaru dla chwil paru.
Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru,
ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru.
Człowiek całe życie przeżyć może.
Znać przestworza i bezdroża nie najgorzej.
A przygoda wnosi, daje, stwarza,
wabi urok, magnetyczna woła plaża.
Bo na plażach Zanzibaru, kiedy nadmiar wód,
taki nadmiar wód obszaru dla chwil paru.
Gdzie powietrza woń nektaru, a nie baru,
ach, na plażach, być na plażach Zanzibaru"

* Piosenkę o Zanzibarze śpiewa również Billy Joel (from Billy Joel "In Concert" Tokyo Dome, Japan in Nov-30-06)...

* Oficjalna strona internetowa wyspy Zanzibar

* Zanzibar - An Island Tour, autor: zanzibartravel.
A video tour of Zanzibar island from http://zanzibar.net/, featuring Stone Town, markets, spice plantations, red colobus monkeys at Jozani forest, fishing, snorkelling and diving...

Prezentacja zdjęć z pobytu na Zanzibarze (foto Ewa)

Autorskie filmy z pobytu na Zanzibarze

01. Hotel Kiwengwa Beach Resort (31'31")
02. Masajowie w hotelu Kiwengwa Beach Resort (13'42")
03. Animacja w hotelu Kiwengwa Beach Resort (18'18")
04. Stone Town w Zanzibar City (12'06")
05. Zanzibar City (6'47")
06. Dhow Palace Hotel w Zanzibar City (4'07")
07. Mercury House w Zanzibar City (2'27")
08. Memories, sklep z pamiątkami w Zanzibar City (2'57")
09. Fortyfikacje portugalskie w Zanzibar City (1'41")
10. Muzeum Pałac Sułtana w Zanzibar City (5'26")
11. Plantacja przypraw (10'56")
12. Jambo, Poland! (1'46")
13. Rezerwat Jozani Forest (3'24")
14. Małpy Gerezy Czerwone w Jozani Forest (4'23")
15. Las namorzynowy w Jozani Forest (6'11")
16. Wyspa Skazańców (Prison Island) (13'34")
17. Żółwie z Algabry na Prison Island (18'54")
18. Turtle sex, male 103 years, female 35 years (1'42")
19. Hotel Kiwengwa Beach Resort, Zanzibar (music) (33'41")
20. Zanzibar (foto Ewa) (50'21")

Pełna playlista filmów z Zanzibaru na YouTube

Aktualna pogoda na wyspie Zanzibar


hot destinations


  • Hotel Kiwengwa Beach Resort
  • Zanzibar City
  • Mercury House
    w Zanzibar City
  • Fortyfikacje portugalskie
    w Zanzibar City
  • Plantacja przypraw
  • Rezerwat Jozani Forest
  • Las namorzynowy
    w Jozani Forest
  • Żółwie
    z Algabry na Prison Island

  • Stone Town
    w Zanzibar City
  • Dhow Palace Hotel w Zanzibar City
  • Memories, sklep
    z pamiątkami
    w Zanzibar City
  • Muzeum Pałac Sułtana w Zanzibar City
  • Małpy Gerezy Czerwone
    w Jozani Forest
  • Wyspa Skazańców (Prison Island)