GRECJA - wyspa Alonissos,
Rousoum Gialo, 2010


Strona główna

travel gallery

news and events

Grecja - wyspa Alonnisos, Rousoum Gialo,
pensjonat "Oasis",
(5-15 sierpnia 2010)

Alonnisos (Alonnissos, Alonisos, Alonissos) to grecka wyspa na Morzu Egejskim. Obok Skiathos i Skopelos jest trzecią wyspą archipelagu Sporadów, leży około 5 km od Skopelos. Alonnisos to również nazwa stolicy wyspy i gminy, w której skład wchodzą miasta i wsie na wyspie oraz część małych okolicznych wysepek.

Miasto Alonnisos jest położone w południowej części wyspy i przez lokalnych mieszkańców nazywane jest Hora.
Główny port wyspy znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu, w mieście Patitiri.
Z portu odpływają promy i wodoloty do Volos, Agios Konstantinos i Salonik oraz wszystkich wysp archipelagu Sporadów – Skiathos, Skiros i Skopelos.
Zatoka, w której znajduje się wyspa, również nazywa się Alonnisos.
Gmina Alonnisos obejmuje też okoliczne wysepki: Alefoi, Siora, Kyra Panagios, Peristera, Piperi, Psathoura i Skantzoura.
W czasach starożytnych wyspa nazywała się Ikos Euonymos, natomiast w średniowieczu znana była jako Chilodromia. Nazwa ta przetrwała aż do XIX wieku.
Wyspa w najszerszym miejscu liczy 4,5 km, a w najdłuższym 20 km. Góry na wyspie są głównie wapienne. Jest położona niedaleko Magnezji – najbliższego stałego lądu oraz wyspy Eubea, która jest stolicą administracyjną departamentu Sporadów.
Na wyspie można się poruszać dzięki dobrej jakości dróg, łączących główne miasta między sobą, jest silnie rozwinięte rolnictwo,
a szczególnie produkcja win oraz uprawa i sadownictwo oliwek, winogron i fig.
Drugim źródłem utrzymania jest rybołówstwo. Obecnie zauważalne jest silne oddziaływanie turystyki na gospodarkę
i tworzenie miejsc pracy.
W 1965 roku wyspę nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło większość domów oraz spowodowało zmniejszenie się populacji. Odbudowane domy odbiegają architektonicznie od tych budowanych przed 1965 rokiem, głównie po to, by zachęcić turystów oraz rozwijać infrastrukturę turystyczną.
Ekosystem na wyspie jest w bardzo dobrym stanie. Wyspa ma wiele plaż, głównie kamienistych. Od 1992 roku znajduje się tam park wodny, mający na celu ochronę zagrożonych wyginięciem mniszek śródziemnomorskich oraz innych gatunków zwierząt.
Wyspa łącznie liczy 2700 mieszkańców. 28 osób mieszka poza wyspą na okolicznych wysepkach wokół Alonnisos, z czego najwięcej (11) mieszka na Alefoi oraz na Kyra Panagios. Ponad 65% ludności mieszka w Patitiri (1349), stolica wyspy Alonnisos (Chora) liczy 149 mieszkańców, Steni Wala – 107.

W wodch Morza Egejskiego, które otaczają wyspę Alonnisos, żyje Mniszka śródziemnomorska (Monachus monachus) – gatunek ssaka płetwonogiego z rodziny fokowatych. Jest to gatunek zagrożony wyginięciem. Ocenia się, że w naturze żyje nie więcej niż 500 osobników, w tym ok. 200 w basenie Morza Egejskego i w południowo-wschodniej części Morza Śródziemnego. Od 20 do 30 sztuk żyje w Morzu Jońskim, od 10 do 20 w Adriatyku, 10 w części centralnej Morza Śródziemnego,
a od 10 do 20 sztuk w części zachodniej; około 10 w Morzu Czarnym i 130 w Atlantyku.
Gatunek jest zamieszczony w Załączniku I do Convention on International Trade in Endangered Species (CITES).

Rousoum Gialo

Rousoum Gialo to nieduża wioska zlokalizowana ok. 1 km na północ od Patitiri, traktowana jako jej dzielnica. Słynna z zatoki,
w którą wciskają się imponujące skalne klify oraz z krystalicznie czystej wody i najpiękniejszej plaży w okolicy, położonej obok niewielkiego portu jachtowego. Spokojne miejsce, które sprzyja wypoczynkowi.
Rsoum (obecnie Rousoum), oznacza podatek po turecku. Przez długi czas, gdy wyspa była pod władaniem Turków Otomańskich, osada była ośrodkiem wywozu wina i miejscem poboru podatków przez Turków.

Hora

Hora to najstarsza miejscowość Alonissos znajdująca się na wzgórzu, oddalona 3 km od Patitiri. Funkcjonuje pod nazwami Hora, Chora, Alonissos lub też po prostu Old Village lub Old Town. Była stolicą wyspy do 1965 roku, kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi i ludność miasteczka przeniosła się do Patitiri.
Po trzęsieniu ziemi Grecy z kontynentu oraz wielu obcokrajowców, głównie Niemców i Anglików, zaczęło kupować stare, zniszczone domy, i odbudowywać je w tradycyjnym stylu wyspy. Dzięki tym działaniom Hora zachowała swój pierwotny charakter.
Ze względu na swoje położenie na wzgórzu, widoki stąd są naprawdę fantastyczne, a oglądane stąd zachody Słońca są jednymi z najładniejszych w całej Grecji.
Hora jest obowiązkowym punktem pobytu na wyspie Alonissos.
Turyści znajdą tutaj tradycyjne pokoje do wynajęcia, wiele przyjemnych tawern i małych sklepów z pamiątkami i miejscowymi wyrobami. W Horze odczuwa się zupełnie inną atmosferę niż
w pozostałych miejscowościach Alonissos.
Do Hory można dojść pieszo w około 45 minut. Można również skorzystać z komunikacji autobusowej z Patitiri (dużo kursów), taksówki, wypożyczonego skutera lub samochodu.

Patitiri

Patitiri jest głównym portem wyspy i pierwszym miejscem, które zobaczymy po przybyciu na Alonissos.
Po niszczycielskim trzęsieniu ziemi w 1965 roku, które najbardziej dotknęło poprzednią stolicę wyspy Horę, jej ludność przeniosła się do Patitiri. Rozbudowa i wzrost nastąpił bardzo szybko i obecnie Patitiri jest największą miejscowością i, jednocześie, stolicą wyspy.
Słowo “Patitiri” oznacza w języku greckim tłocznię do winogron,
a nazwa miejscowości wynika z faktu, że wszystkie tłocznie oraz produkcja wina odbywała się właśnie na jej terenie.
Niestety, znajdujące się na wyspie winnice zostały w końcu lat 60. ubiegłego wieku zniszczone przez filokserę winiec (Daktulosphaira vitifoliae, Phylloxera vastatrix, Viteus vitifolii) – szkodnika rozwijającego się na korzeniach i liściach winorośli. Na korzeniach tworzą się galasy zaburzające system przewodzący w roślinie, co powoduje obumieranie korzeni i osłabienie całej rośliny, która więdnie, żółknie i zamiera. Mimo starań i odtwarzania winnic produkcja lokalnego wina jest niewielka i nie wystarcza do następnego lata i wszystko jest wypijane do zimy.
Większość hoteli i sklepów na Alonissos jest zlokalizowana
w Patitiri, podobnie jak poczta, supermarkety, banki (Agrotiki
i National Bank of Greece z czynnym całodobowo bankomatem), agencje turystyczne, policja, ośrodek zdrowia itp.
W Patitiri koncentruje się również życie nocne – jest tu szereg klubów i barów.
W porcie znajdują się: przystanek lokalnej komunikacji autobusowej na trasie Stare Alonissos (Hora) i Steni Vala, postój taksówek i przystań statków wycieczkowych do plaż i Parku Narodowego Marine Park Alonissos (NMPANS).
Pomimo tego, że Patitiri jest głównym portem na wyspie, woda
i plaże są czyste.

Votsi - leży niedaleko Rousoum Gialo.
Kiedyś miasto było o wiele większe, dziś jest spokojnym, urokliwym miasteczkiem portowym.
Odległość od Patitiri - stolicy wyspy, to jedynie 2 km. Można tam dojść na piechotę, podziwiając po drodze greckie ulice pełne kwiatów i śródziemnomorskiej roślinności.
Miasto otaczają krystalicznie czyste wody Morza Egejskiego, których, szmaragdowy kolor wprawia w zachwyt. Klify otaczające zatoczkę są idealne dla amatorów fotografii.
Mieszkańcy są ludźmi gościnnymi. Szanują swoją historię i tradycję. Do dziś na ulicach można spotkać miejscowych, ubranych w stroje sprzed ponad stu lat.

Gialia

Gialia to mała plaża nad zatoką. Leży ok. 2 km od Rousoum Gialo. Aby do niej dotrzeć należy udać się drogą w kierunku Hory
i w pewnym momencie skręcić w prawo (jest drogowskaz).
Cechą charakterystyczną tej plaży jest wiatrak.
Urokliwe miejsce. Warto tam zajrzeć.

Pensjonat Oasis

Pensjonat OASIS***
- usytuowanie: ok. 100 m od plaży oraz ok. 1 km od stolicy wyspy Patitiri;
- wyposażenie: recepcja, barek, restauracja wraz z tarasem wśród drzew oliwnych, miejsce wypoczynkowe;
- wyżywienie: śniadania w formie bufetu (zawsze ten sam zestaw), obiadokolacje serwowane, składające się z domowej, greckiej kuchni;
- pokoje: 2 - 3 - osobowe, z łazienką, balkonem, klimatyzacją
(w cenie pobytu), TV, lodówką i suszarką do włosów.

Świadczenia
- przejazd autokarem,
- 10 noclegów,
- 10 śniadań,
- 10 obiadokolacji,
- ubezpieczenie KL i NNW,
- opieka rezydenta,
- VAT,
- codzienne sprzątanie pokoju i zmiana pościeli.

Trasa przejazdu
Bielsko-Biała - Słowacja - Węgry - Serbia - Bułgaria - Grecja (wyspa Alonnisos, Rousoum Gialo).

Czas przejazdu autokarem i statkiem:
tam - 36 godzin i 05minut, powrót - 32 godziny i 20 minut;
w tym - statkiem 3 godziy i 10 minut w jedną stronę.

Organizator
Biuro Podróży "OK Services" (zbankrutowało w 2013 roku).

Ocena:
- dobra strona internetowa (aktualnie nie istnieje),
- możliwość rezerwacji wyjazdu przez Internet,
- możliwość zapłaty przelewem z konta bankowego,
- bardzo ładny katalog "Lato 2010", ale zbyt ogólnikowe opisy miejsc pobytowych,
- rezerwacja wyjazdu i wpłata zaliczki zostały przyjęte 14 grudnia 2009 (Agnanti, Kalamaki); jednak 28 stycznia 2010 przysłano pisemne powiadomienie o anulowaniu rezerwacji z powodu rzekomego małego zainteresowania ofertą (zobacz >>>)
i zaproponowano trzy różne oferty lub zwrot kosztów rezerwacji; do trzech dni należało podjąć decyzję i poinformować biuro podróży; wybrano ofertę w miejscowości Rousoum Gialo
w pensjonacie Oasis z opcją wyżywienia HB,
- ponad godzinne opóźnienie wyjazdu,
- bardzo słaba logistyka,
- fatalna pilotka podczas przejazdu do Grecji (Monika W.) - trudności decyzyjne, brak konsekwencji, brak informacji, no i te fikuśne buty na obcasach, "idealne" na tak długą podróż!,
- brak opieki pilota podczas rejsu na wyspę i z powrotem,
- brak pilota w drodze powrotnej,
- miła, ale kiepska rezydentka (Magda Ś.) - brak przepływu informacji, brak inicjatywy, zniechęcanie (!) do uczestnictwa
w wycieczkach fakultatywnych,
- niezapowiedziana zamiana promu na mały statek i wypłynięcie nie z portu Volos, ale z porciku oddalonego o 2,5 godziny jazdy autokarem, co przedłużyło czas podróży przynajmniej o 6 godzin,
- sprawa do wyjaśnienia: opłata rejsu małym statkiem w jedną stronę to 32,5 euro; opłata rejsu wodolotem z Volos to 27 euro.

Wniosek:
nie polecam biura podróży "OK Services" (biuro zbankrutowało trzy lata później, czyli w 2013 roku).
Polecam natomiast wyspę Alonnisos, miasteczko Rousoum Gialo oraz pensjonat "Oasis". Kto poszukuje ciszy i wspaniałej przyrody powinien pojechać na Alonnisos.
Pomimo mankamentów organizacyjnych biura podróży "OK Services" - pobyt na wyspie był naprawdę udany!

Informacje dodatkowe
Komunikat Prasowy Ambasady Grecji w Warszawie
z 10 maja 2010 roku >>>

Koszt skierowania
1376 zł od osoby w pokoju 2-osobowym plus opłata 65 euro za rejs na wyspę i z powrotem (1 euro=4.02 zł).

Wycieczki fakultatywne
Możliwe wycieczki fakultatywne:
- wyspa Skopelos, śladami filmu pt. "Mama Mia" (40 euro),
- park morski (40 euro).

Aktualnie na Alonissos w Grecji

Weather Underground PWS IU0398U03