Bezmiechowa Górna Szybowisko, 15-18 sierpnia 2013

Powroty do | Spotkania | Strona główna |

BEZMIECHOWA GÓRNA SZYBOWISKO

...... Bezmiechowa Górna to wieś w położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Lesko.
...... W Bezmiechowej Górnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego utworzono dzięki staraniom studentów Politechniki Lwowskiej – ośrodek szybowcowy. Sprzyjające warunki naturalnym, m. in. korzystne prądy termiczne, umożliwiły latanie na tzw. termikę. Pierwsze zawody szybowcowe zostały zorganizowane
w 1929 roku. Aktualnie funkcjonuje tam lądowisko Bezmiechowa, zarządzane przez Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej im. Tadeusza Góry. Ośrodek ten zwany jest "Bezmiechowa Górna Szybowisko".

...... W pierwszej połowie XIX wieku Bezmiechowa Górna należała do rodziny Kieszkowskich. W 1845 roku od Józefa Kieszkowskiego nabyli tę wieś małżonkowie Wacław (Wenzel) hr. Lazansky i Maria z Gniewoszów. Następnie dobra w Bezmiechowej Górnej przeszły drogą kupna-sprzedaży na rodzinę baronów Beefs, a w 1881 roku na Czerkawskich. Dwór Czerkawskich przetrwał do końca II wojny światowej, obecnie w tym miejscu znajdują się ślady podmurówki.

...... Pobyt w Bezmiechowej Szybowisku trwał od 15 do 18 sierpnia 2013 roku.

......Szybowisko w Bezmiechowej położone na jednym z najpiękniejszych szczytów widokowych w Górach Słonnych (Kamionka 631 m). Znajduje się w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych i jest kolebką polskiego szybownictwa z lat 1930 - 1939. Znane było wówczas w świecie jako Polska Akademia Szybownictwa.

...... 18 maja 1938 roku z szybowiska w Bezmiechowej wystartował szybowiec PWS-101 pilotowany przez Tadeusza Górę. Pokonał on wówczas dystans 577,8 km i wylądował w Solecznikach Małych koło Wilna. Tadeusz Góra za swój wyczyn otrzymał jako pierwszy pilot na świecie od Międzynarodowej Federacji Lotniczej (FAI) medal Lilienthala - najwyższe wyróżnienie szybowcowe. W 65. rocznicę tego wydarzenia odsłonięto
w Bezmiechowej pamiątkową tablicę, która stoi obecnie tuż przy hangarze.

...... Z tego odkrytego i wyjątkowo widokowego wzniesienia można podziwiać panoramę całych Bieszczadów łącznie z odległymi połoninami Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Stając na szczycie widzimy na pierwszym planie malownicze wzniesienia Pogórza Leskiego z panoramą miasta na tle Czulni. Obok z lewej strony lesiste pasma górskie Chwaniowa, Ostrego Działu i Żukowa łączące Bieszczady z Pogórzem Przemyskim. W głębi - widokowe szczyty stanowiące otoczenie Jeziora Solińskiego
i Jeziora Myczkowieckiego. Horyzont zamykają najwyższe szczyty Bieszczadów należące już do Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.
...... Dla miłośników Bieszczadów tak rozległa panorama jest zjawiskiem wyjątkowym. Wielu turystów pragnie wejść na kulminację szybowiska, by od razu zobaczyć całe Bieszczady i sporą część Gór Sanocko - Turczańskich. A sprzyja temu łatwy oznakowany dojazd od strony Leska i Sanoka lub połączenie znakowanymi szlakami turystycznymi.
...... Szybowisko w Bezmiechowej położone na styku gmin Lesko i Olszanica. Posiada dogodne połączenia komunikacyjne z całą okolicą. Wszędzie stąd blisko. W odległości kilkunastu zaledwie kilometrów lub kilku minut jazdy samochodem znajdują się bieszczadzkie jeziora, muzea Sanoka lub Ustrzyk Dolnych, ciekawe zabytki przeszłości, oryginalne cerkiewki drewniane z ikonostasami, świetne miejsca do wędkowania, odpoczynku nad górskimi rzekami lub strumieniami, duże kompleksy leśne gwarantujące ciszę i stwarzające doskonałe warunki do wypoczynku.
...... Duża zaletą tego miejsca jest sieć oznakowanych szlaków turystycznych. Łączą one szybowisko
z najcenniejszymi obszarami chronionymi, rezerwatami i pomnikami przyrody, ruinami zamku "Sobień", punktami widokowymi, parkami podworskimi w Parku Krajobrazowym Gór Słonnych, pobliskim Leskiem, doliną Sanu i Sanokiem.
...... Na szczególną uwagę zasługują wytyczone szlaki turystyczne wokół AOS. Są to:
- Szlak Rektorki "Niebieski" o długości 18 km,
- Szlak im. Marii Czerkawskiej "Czerwony" o długości 16 km,
- Szlak im. Gen. pil. Tadeusza Góry "Żółty" o długości 14 km.

Bezmiechowa Górna Szybowisko

Bezmiechowa Górna Szybowisko - laboratoria

Bezmiechowa Górna Szybowisko - laboratorium, pokój 212

Start szybowca PW-5 Smyk

...... W piątek, 16 sierpnia, ruszyliśmy samochodami w trasę: Bezmiechowa Górna Szybowisko - Komańcza - Majdan - Cisna - Lesko - Bezmiechowa Górna Szybowisko.

Trasa przejazdu:


Wyświetl większą mapę

...... Komańcza to wieś w południowo-wschodniej Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie sanockim, w gminie Komańcza, w Dolinie rzeki Osławicy i potoku Barbarka (dawniej Kumaniecki Potok).
...... Pierwsza wzmianka o wsi Komanycza, Crziemyenna, pochodzi z 1512 roku.
...... W latach 1340-1772 wieś była na terenie ziemi sanockiej w województwie ruskim. Następnie w latach 1772-1852 znajdowała się w cyrkule leskim, później sanockim.
W początkach maja 1849, w czasie Wiosny Ludów, rozegrała się tutaj zwycięska bitwa partyzantów polskich nad wojskami Austrii.
...... Do 1914 należała do powiatu sądowego w Sanoku, gminy Bukowsko.
...... W pierwszych dniach listopada 1918 roku ukraińska ludność z Komańczy oraz okolicznych miejscowości opanowała linie kolejowe od Zagórza do Łupkowa oraz od Zagórza do Chyrowa i ogłosiła powstanie tzw. Republiki Komańczańskiej, na czele której stanął jako "prezydent" Andrij Kyra "stolicą" została Komańcza.
...... Do 12 września 1939 roku na obszarze powiatu sanockiego województwa lwowskiego, wieś stanowiła garnizon macierzysty Batalionu KOP "Komańcza".
...... W 1939 Batalion KOP "Komańcza" w ramach 2 Pułku Piechoty KOP "Karpaty" toczył walki obronne. Prawie wszystkich Żydów Niemcy wywieźli do obozu zagłady w Zasławiu.
...... Od października 1939 do sierpnia 1944 wieś była siedzibą urzędu gminy w powiecie sanockim (Landkreis Sanok).
...... W Komańczy znajduje się m. in. Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, który funkcjonuje od maja 1928 roku. Powstał jako Dom Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu na terenie diecezji przemyskiej. Na początku 1927 roku w wynajętym domu zamieszkało 5 sióstr, zajmując się głównie parafialnym kościołem i zakrystią. Drewniany dom z murowanym parterem w stylu szwajcarskim zaczęto budować na górskiej polanie przez budowniczych z Rymanowa w 1929 roku, a poświęcono w 1931. ...... Podczas okupacji w klasztorze kwaterowali Niemcy. Równolegle siostry zakonne ukrywały poszukiwanych kapłanów i osoby pochodzenia żydowskiego, pomagały w ucieczce za granicę i kontaktowały z kurierami.
...... W latach 1944–1948 podczas walk z partyzantami siostry nadal udzielały pomocy lekarskiej
i charytatywnej potrzebującym.
...... W 2011 roku klasztor został wyremontowany.
...... W okresie od 29.10.1955 do 28.10.1956 w klasztorze internowany był Prymas Stefan Wyszyński. W czasie pobytu w klasztorze mieszkał na pierwszym piętrze w pokoju nr 5. Odwiedzający klasztor mają możliwość zwiedzenia pokoju prymasa a także kaplicy, w której się modlił.

Miejsce internowania i pokój Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego

Kaplica w Klasztorze, gdzie modlił się internowany Ks. Prymas

...... Dla przypomnienia warto zobaczyć spektakl tewizyjny Sceny Faktu Teatru Telewizji z 2009 roku
w reżyserii Pawła Woldana pt. "Prymas w Komańczy"...


...... Niedaleko Klasztoru, jest schronisko PTTK Komańcza im. Ignacego Zatwarnickiego.

...... Od parkingu przy schronisku można przejść do Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny
z Nazaretu...

...... Wzdłuż drogi prowadzącej do klasztoru zamontowanych jest 15 kamiennych tablic, na których widnieją fragmenty Ślubów Jasnogórskich. Jest to tzw. "Dróżka Księdza Prymasa".
...... Zwieńczeniem "Dróżki" jest kamienno-porcelitowy pomnik przedstawiający Prymasa – Wędrowca, zawierzającego naród Bożej Rodzicielce w częstochowskiej ikonie, a pod nią tablica o treści:
"W Twoje dłonie Bogurodzico składamy naszą przeszłość
i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne…
Prowadź nas… do Ojczyzny Niebieskiej. Amen.
+ Stefan kard. Wyszyński, Prymas Polski".
...... Poświęcenie pomnika odbyło 28 października 2006 roku, w 50. rocznicę uwolnienia Ks. Prymasa i jego powrotu do Warszawy, podczas Uroczystej Eucharystii, której przewodniczył J.E. Kard. Józef Glemp, Prymas Polski.

...... Na "Dróżce" Ks. Prymasa znajduje się również Droga Krzyżowa...

...... Przy Klasztorze jest gospodarstwo, które prowadzą Siostry zakonne. Najgłośniejsze były indyki...

...... Z Komańczy pojechaliśmy w stronę Cisnej i na chwilę zatrzymaliśmy się w miejscowości Majdan, gdzie jest stacja główna Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Niestety bilety na przejazd można było kupić tylko na następny dzień...

...... Kolejnym miejscem postoju była Cisna. Kiedyś o deszczu w Cisnej śpiewała Krystyna Prońko...

...... W Cisnej prześliśmy targowisko i zajrzeliśmy do znanej knajpy "Siekierezada".

...... "Siekierezada" to również polski film fabularny z 1985 roku w reżyserii Witolda Leszczyńskiego. Scenariusz do tego filmu powstał na podstawie powieści Edwarda Stachury pod tym samym tytułem. Skojarzenia są tutaj jednoznaczne...

...... A dla wzmocnienia nastroju proponuję dodatkowo film fabularny z 1958 roku w reżyserii Czesława Petelskiego pt. "Baza ludzi umarłych", nakręcony na podstawie noweli "Następny do raju" Marka Hłaski
i scenariusza tego samego autorstwa...

...... Na koniec wędrowania w pierwszym dniu wstąpiliśmy w Lesku do kawiarni-cukierni "Słodki Domek"
Szelc H.A. ...

...... W sobotę, 17 sierpnia, zaplanowaliśmy następującą trasę: Bezmiechowa Górna Szybowisko - Zapora wodna w Solinie (zwiedzanie elektrowni) - Jezioro Solińskie - Bezmiechowa Górna Szybowisko.

Trasa wycieczki:


Wyświetl większą mapę

..... Zwiedzanie elektrowni wodno-szczytowej (PGE Energia Odnawialna S.A. Oddział ZEW Solina-Myczkowce
w Solinie
) rozpoczęło się od obejrzenia filmu dokumentalnego o tej elektrowni. Potem przeszliśmy na teren zakładu i weszliśmy na kilka minut na oddział remontowy, a potem na chwilę do galerii 2. wewnątrz zapory.
..... Zespół Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce S.A. to zespół dwóch elektrowni wodnych na sztucznych zbiornikach wodnych na rzece San w gminie Solina w województwie podkarpackim. Są to Elektrownia Solina (49°23'44”N 22°27'13”E) i Elektrownia Myczkowce (49°25'52”N 22°24'30”E)...

...... Po zakończeniu zwiedzania elektrowni przejechaliśmy na parking i poszliśmy na zaporę nad Jeziorem Solińskim.
...... Po lunchu w restauracji "Sami Swoi" przeszliśmydo "Portu Solina" na przystań przy zaporze, gdzie o godz. 16.00 rozpoczął się 50-minutowy rejs statkiem po Jeziorze Solińskim.
...... "Port Solina" należy do firmy Werlas Spółka z o.o. Istnieje od 2010 roku.
W 2011 roku sprowadzono z Austrii statek, który wcześniej pływał po wodach Jeziora Silvretta. Po sprowadzeniu statku do Polski, otrzymał on nazwę "Werlas 1". Na statku jest 60 miejsc...

...... Przed laty o "Zielonych wzgórzach nad Soliną" śpiewał Wojciech Gąsowski...

...... Po rejsie przeszliśmy przez zaporę i z parkingu wróciliśmy do miejsca noclegowego...

...... Wieczorem w restauracji "Kamionka" w Bezmiechowej Szybowisku zjedliśmy pożegnalną kolację...

...... W niedzielę, 18 sierpnia, po śniadaniu, wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu.

...... ...I na koniec foto video ze zdjęć, które zrobił Wojtek...

 

free counters



Powroty do | Spotkania | Strona główna |


Y&S 2013 | Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013, 09:12 | Wygenerowane przez JAlbum & Chameleon |